شخصیت روحی و اخلاقی پیامبر(ص)

        

 

بنابر روایاتی ایشان پدر بزرگوار خود را ندیدند و قبل از به دنیا آمدنشان، پدرشان از دنیا می رود. به رسم خاندان های عرب که فرزندانشان را به زنان پاک دامن می سپردند تا آنها را در صحرا و در میان قبال عرب ، بزرگ کنند.پیامبر را نیز به دست زنی پاک دامن به نام حلیمه سعدیه سپردند. و به مدت شش سال پیامبر را پیش خودنگه داشت و به او شیر داد و تربیتش کرد و گاهی این کودک را نزد مادرش جناب آمنه می آورد .و پس از شش سال که رشد کرد به خانواده خودش بازگرداند. سپس آمنه، پیامبر را برداشت و به یثرب محل دفن عبدالله پدر پیامبر(ص) برد. در موقع برگشتن در محلی به نام ابواء مادر بزرگوارشان نیز از دنیا رفتند و یتیم شدند.سپس ام ایمن پیامبر را به نزد عبدالمطلب در مدینه آورد و این پیرمرد صد ساله با مهر و محبتی چنان زیادپیامبر را پرورش داد . و هشت ساله بود که عبدالمطلب نیز از دنیا رفتند و سپس به پسر عبدالمطلب یعنی ابوطالب و زنش فاطمه بنت اسد مادر امیرالمومنین سپرده شد و آن بزرگوار به مدت چهل سال از پیامبر حمایت و مورد لطف خود قرار داد.

فوت مادر و پدر، پدر بزرگ، صبر وتحمل فراوان، شبانی گوسفندان ابوطالب ، سفر بجاری با ابوطالب ایشان را قوی و شخصیتی درهم تنیده و عظیم و عمیقی در این کودک زمینه سازی کرد.سپس با خدیجه ازدواج کرد و در دوران چهل سالگی به پیامبری نائل شد.

خصوصیات برجسته و زیبای پیامبر اکرم(ص) :

امین وامانتداری ایشان در دوران جاهلیت زبان زد خاص و عام بود.نه حتی در دوران نوجوانی بلکه در دوران پیامبری نیز همچنین بود.بردباری و تحمل ایشان خیلی زیاد بود، تا جایی که دشمنان آن بزرگوار با وجود اینکه به او اهانت می کردندو رفتار های ناشایستی با او داشتند ایشان بی تابی نمی کردند و بی توجه بودند.جوان مردی و بزرگواری آن حضرت طوری بود که دشمنان شخصی خود را مورد عفو و اغماض قرار می داد وبه ستمدیده ها کمک می کرد.

درستکاری حضرت: او درستکار بود و به تجارت می رفت و شرکایی داشت که می گفتند از بهترین شریکان بود .لجاجت نمی کرد و با مشتریان خوب بود و نه گران می فروخت به همین دلیل خدیجه شیفته ی پیامبر(ص) شدند و با او ازدواج کردند.با مردم خوش رفتار بود، سلام می کرد، متواضع بود، قناعت طلب بود، از راه حلال کسب مال می کرد، روزه می گرفت، نماز می خواند،شبها را به گریه و زاری در حضور خدا سپری می کرد.

استقامت ایشان چنان بود که در تاریخ بشریت نظیر ایشان را نمی توان دید وبه سبب این استقامت بود که این بنای مستحکم خدایی را پایگذاری کند.

/ 0 نظر / 67 بازدید